بانک مقالات علمی و آموزشی
::پایه راهنمایی و دبیرستان::

مرتبه
تاریخ : دوشنبه بیستم آذرماه سال 1391


1- روش تماس :

در این روش کافیست شانه پلاستیکی بار دار منفی  را به کلاهک الکتروسکوپ تماس داد .

2- روش القاء:

میله بار بار منفی را به کلاهک الکتروسکوپ نزدیک میکنیم.در اینصورت بارهای مثبت ورقه ها به سمت بالا جذب میشوند ومیله ها از همبه علت وجود بارهای منفی دور میشوند .
در این هنگام در همان حالی که میله را نزدیک کلاهک نگه داشتیم کلاهک الکتروسکوپ را لمس میکنیم .در این لحظه بارهای مثبت به سمت زمین روانه میشوند .
و تنها باری که در الکتروسکوپ میمتند بار منفی می باشد.


این مطلبم خوب و مفیده حیف بود نزارم


الكتروسكوپ

 

در بسیاری از آزمایش ‌‌ها، بار انتقال یافته آنقدر كم است كه نیروی جاذبه یا دافعه ایجاد شده توسط آن بسیار كوچكتر از نیروی جاذبه زمین می ‌باشد، این امر باعث می ‌شود باردار شدن اجسام به سختی تشخیص داده شود.

برای حل این مشكل وسیله ‌ای به نام الكتروسكوپ ساخته شده است كه وجود بار را به خوبی نشان می ‌دهد. با نزدیك كردن اجسام به الكتروسكوپ، به راحتی می ‌توان مشخص نمود كه آیا جسم باردار است یا خیر. به فیلم زیر توجّه كنید.

 

برای مشاهده فیلم بر روی شكل زیر کلیک کنید.

 

الكتروسكوپ  

 

الكتروسكوپ از یك میله فلزی كه از یك طرف به یك صفحه دایره ای شكل و از طرف دیگر به دو ورق بسیار نازك و سبك فلزی متصل می باشد، تشكیل شده است. شكل زیر یك الكتروسكوپ را كه در داخل ظرف شیشه ‌ای قرار دارد، نشان می دهد.

الكتروسكوپ

ظرف شیشه ‌ای باعث حفاظت ورقه ‌های نازك در مقابل جریان هوا و همچنین مانع خارج شدن بار از ورقه ‌ها می ‌گردد. اگر الكتروسكوپ بدون بار باشد، ورقه ‌های سبك فلزی بر اثر نیروی جاذبه زمین به سمت پایین جمع می ‌شوند.

 با توجّه به دو شكل زیر روش كار الكتروسكوپ را بیان كنید.

الكتروسكوپ الكتروسكوپ

با نزدیك كردن یك میله باردار به الكتروسكوپ بدون ‌بار، ورقه‌ های الكتروسكوپ از یكدیگر فاصله می ‌گیرند. اگر میله ‌ای با بار مثبت را به الكتروسكوپ نزدیك كنیم، بارهای منفی الكتروسكوپ به سمت گوی (در بالا) كشیده می‌شوند، بنابراین گوی دارای بار منفی شده و ورقه ‌ها بار مثبت پیدا می ‌كند. نیروی دافعه بین بارهای هم نام نیز باعث دور شدن ورقه ها از یكدیگر می شود.

توجّه كنید كه بار خالص الكتروسكوپ صفر می باشد، زیرا میله با آن تماس نداشته است. در این حالت فقط بارها را در الكتروسكوپ به حركت در آورده‌ایم، طوری كه بار منفی در بالا و بار مثبت در پایین قرار گرفته است. وقتی میله باردار دور شود، بارهای الكتروسكوپ با هم مخلوط شده و ورقه‌ها به حالت عادی باز می ‌گردند. ارسال توسط مهدی نوری زاده
مرتبه
تاریخ : دوشنبه بیستم آذرماه سال 1391
الكتروسكوپ وسیله ای است دارای دو ورقه ی طلا یا آلومینیوم كه روی یك تیغه فلزی قرار داردو تیغه فلزی به یك كلاهك رسانا متصل شده است كه تیغه ی فلزی و ورق ها در یك قاب عایق دارد.

 

از الکتروسکوپ در موارد زیر استفاده می گردد:

1. تشخیص وجود یا عدم وجود بار الکتریکی

2. تعیین نوع بار الکتریکی

3. تعیین مقدار بار الکتریکی

4. تعیین رسانایا نارسانا بودن اجسام

تشخیص وجود بار در اجسام به وسیله الكتروسكوپ :

جسم را به آرامی به كلاهك الكتروسكوپ بدون باری نزدیك می كنیم و نزدیك كلاهك نگاه می داریم. اگر جسم دارای بار الكتریكی باشد،با نزدیك كردن آن الكترون های آزاد الكتروسكوپ تحت تاثیر نیروهای رانش و ربایش آن جابه جا شده و ورقه ها بارهای همنام پیدا می كنند و از هم جدا می شوند. در صورتی كه جسم بدون بار الكتریكی باشد در ورقه ها هیچ تغییری مشاهده نمی شود.

 

تعیین نوع بارالكتریكی جسم به وسیله الکتروسکوپ :

در این مورد الكتروسكوپ دارای بارالكتریكی می باشدو نوع بار آن برای ما معلوم است و بار جسم نامشخص. در صورتی که زاویه دو ورقه ها كم می شود بار جسم (میله) با بار کلاهک الکتروسکوپ غیر همنام است. است و اگر زاویه دو ورقه زیاد می شود، بار جسم (میله) با بار الكتریكی كلاهك الكتروسكوپ همنام است.

 

تعیین مقدار بارالکتریکی به وسیله الکتروسکوپ :

در مواقعی از الکتروسکوپ برای این کاربرد استفاده می گردد که ما دوجسم دارای بار داشته باشیم و بخواهیم تعیین کنیم مقدار بار کدام یک بیشتر است.برای این منظور هر یک از اجسام را جداگانه به کلاهک الکتروسکوپ بدون باری نزدیک می کنیم و میزان انحراف ورقه ها را اندازه می گیریم. در جسمی که میزان انحراف بیشتر باشد ، مقدار بار الکتریکی نیز بیشتر است.

 

تعیین رسانا یا نارسانا بودن جسم به وسیله الکتروسکوپ :

برای آنكه تعیین كنیم جسم رساناست یا نارسانا، باید آن را به كلاهك الكتروسكوپ باردار تماس دهیم، اگر جسم رسانا باشد، قسمتی از بارهای الكتریكی الكتروسكوپ به جسم منتقل شده و فاصله، دو ورقه از هم كم می شود و اگر جسم نارسانا باشد، بارالكتریكی به جسم منتقل نشده و فاصله ی ورقه ها از هم تغییری نمی كندارسال توسط مهدی نوری زاده
مرتبه
تاریخ : یکشنبه نوزدهم آذرماه سال 1391

نوری خیره كننده و صدایی مهیب و كوبنده ! ؛ معمولا اینها تنها شاخصه هایی هستند كه ما از آذرخش (صاعقه) می شناسیم. نامهایی كه ساكنان مناطق مختلف روی این پدیده گذاشته اند نیز اغلب بر گرفته از همین دو ویژگی آذرخش (صاعقه) است ؛ شیرازی ها می گویند " غّره تراق "، تهرانی ها "رعد و برق " ، افغانی ها "تانا " و اروپاییان " تندر" صدایش می كنند.
وقتی بار الكتریكی انباشته شده در ابرها تخلیه شده و به صورت یك قوس الكتریكی به زمین برخورد كند ؛ آذرخش (صاعقه) اتفاق می افتد. در آسمان و بین خود ابرها نیز قوس های الكتریكی ایجاد می شود اما این نوع از آذرخش (صاعقه) بیشتر مورد توجه صنایع و ورزشها هوایی است و در كوهنوردی اهمیت خاصی ندارد.
 


◄   آذرخش (صاعقه) چگونه رخ می دهد؟
هنگام توفان یا حركت بادهای بزرگ ، بار الكتریكی زیادی در ابرها ذخیره می شود و به اصطلاح ابرها باردار می شوند. بدین ترتیب ابر تبدیل به یك منبع انرژی بسیار عظیم می شود كه بر فراز آسمان در حركت است. این ذخیره انرژی آنقدر ادامه پیدا می كند تا ابر از انرژی الكتریكی اشباع شده و در اولین فرصت ممكن ، انرژی خود را تخلیه می كند. معمولا بهترین محل برای این تخلیه زمین است زیرا زمین آنقدر بزرگ است كه هرگز از الكتریسیته اشباع نمی شود. بنابراین ابر ابتدا هوای اطراف خود را با " یونیزه " كردن مستعد عبور جریان برق كرده ، سپس انرژی خود را از میان هوای یونیزه شده عبور داده و در زمین تخلیه می كند. اما مقدار انرژی تخلیه شده ، سرعت تخلیه و اثرات آن چقدر است؟
آذرخش (صاعقه) یكی از قدرتمندترین ، خطرناكترین و عجیب ترین پدیده های طبیعی است. پدیده ای با میلیاردها " وات " انرژی و اثراتی متعدد و باورنكردنی مانند تولید هزاران درجه حرارت ، تولید گازهای مسموم ، ایجاد امواج نیرومند و...

◄   آذرخش (صاعقه) چه مشخصاتی دارد ؟
آذرخش (صاعقه) ویژگی های منحصر به فردی دارد كه آنها را در هیچ رخداد طبیعی دیگری نمی توان یافت. ویژگی هایی كه عمدتا از الكتریسیته خاص آذرخش (صاعقه) نشات می گیرند. مهمترین این ویژگیها عبارتند از: ولتاژ آذرخش (صاعقه) ، جریان ، قدرت ، سرعت و دفعات تكرار آذرخش (صاعقه)

      +   ولتاژ آذرخش (صاعقه)
ولتاژ آذرخش (صاعقه) معمولا بین 10 تا 20 میلیون ولت در نوسان است و بعضا تا 100.000.000 ولت هم افزایش پیدا می كند.
بزرگی این رقم را وقتی بهتر درك می كنید كه آن را با برق شهر ( 220 ولت ) مقایسه كنید. به عبارت دیگر ولتاژ آذرخش (صاعقه) آنقدر زیاد است كه می تواند بر مقاوت بسیار زیاد " هوا " در برابر عبور جریان برق ، غلبه كرده و از آن بگذرد !

      +   جریان آذرخش (اعقه)
این جریان در حدود 10.000 آمپر شدت دارد. اما این مقدار همیشگی نیست و گاه تا 200 هزار آمپر هم می رسد ( كنتور منزل شما حداكثر 25 آمپر را از خود عبور می دهد. )

      +   قدرت آذرخش (صاعقه)
با توجه به مطالب بالا می توان نتیجه گرفت كه آذرخش (صاعقه) به طور معمول حدود 100 میلیارد وات(!) انرژی تولید می كند و می تواند این مقدار را تا 16000 میلیارد وات (!) نیز بالا ببرد. نیرویی كه در هیچ كجای دیگر یافت نمی شود

      +   سرعت آذرخش (صاعقه)
آذرخش (صاعقه) با تمام نیروی عظیمش تنها در یك لحظه خود را از ابرهای آسمانی به زمین می رساند. اما زمان دقیق این لحظه چقدر است ؟ مشاهدات و محاسبات دقیق سازمان فضایی آمریكا ( ناسا ) نشان می دهد كه تخلیه الكتریكی ابرها معمولا در مدت زمانی كمتر از چند صدم تا چند هزارم ثانیه رخ می دهند. آذرخش (صاعقه) گاه می تواند تا 40 هزار كیلومتر در ثانیه سرعت بگیرد ! یعنی می تواند در یك ثانیه 20 بار مسیر رفت و برگشت تهران - مشهد را طی كند.

      +   دفعات تكرار آذرخش (صاعقه) در یك محدوده مشخص
وقتی در منطقه ای آذرخش (صاعقه) روی می دهد ، این احتمال هست كه آذرخش (صاعقه) چندین بار دیگر نیز به آن حوالی برخورد كند اما نمی توان تعداد دقیق آن را تعیین كرد.
با این وجود می توان گفت در مناطق كویری و كوهستانهای مرتفع ، احتمال برخورد پی در پی آذرخش (صاعقه) بیش از دیگر مناطق است. همچنین برخی از نقاط كره زمین ، آذرخش (صاعقه) خیز تر از جاهای دیگر هستند ؛ امروزه ماهواره های هواشناسی با عكس برداری های دقیق و مداوم از تمام كره زمین ، دفعات بروز آذرخش (صاعقه) را در نواحی مختلف شمارش می كنند. این شمارش نشان می دهد كه مناطق قطبی با میانگین 3 بار آذرخش (صاعقه) در ساعت ، كمترین و رشته كوه آلپ با 1000 صاعقه در ساعت ، بیشترین آمار بروز آذرخش (صاعقه) را دارد.
مناطق هیمالیایی هم از جمله سرزمین های آذرخش (صاعقه) خیز جهان محسوب می شوند. همچنین كوههای "البرز" در ایران و كوههای "هندوكش" در افغانستان نیز از مناطق پر آذرخش (صاعقه) جهان هستند. از دیگر ویژگی آذرخش (صاعقه) ، زاینده بودن آن است ؛ به این معنی كه آذرخش (صاعقه) می تواند نور ، صدا ، حرارت و... تولید كند و همه اینها تاثیرات چشم گیری بر محیط اطراف خود دارند.

◄   آذرخش (صاعقه) به غیر از نور و صدا چه چیزهای دیگری تولید می كند ؟
آذرخش (صاعقه) علاوه بر پیامدهای مشهودی چون نور و صدا ، بسیاری تولیدات دیگر نیز دارد كه برخی از آنها خطرناك و بعضی دیگر تنها پدیدههایی جالب توجه و عجیب اند. از جمله تولیدات آذرخش (صاعقه) می توان ؛ حرارت ، نور ، صدا ، موج ، گاز ، برق زمینی ( ولتاژ گام ) ، خلاء و... را نام برد.

 


◄   آذرخش (صاعقه) چگونه و چه مقدار حرارت تولید می كند؟
عبور جریان برق از هر جسمی حرارت تولید می كند ، حال هرچه مقدار جریان برق و مقاومت آن جسم در برابر عبور جریان برق بیشتر باشد ، حرارت تولید شده هم بیشتر است. آذرخش (صاعقه) نیز هنگام شكافتن هوا و پس از آن ، هنگام برخورد با زمین حرارت تولید می كند كه با توجه به جریان هزاران آمپری آذرخش (صاعقه) ، مقدار این گرما بسیار زیاد است ؛ آذرخش (صاعقه) در زمان برخورد با زمین 200.000 درجه سانتی گراد گرما تولید می كند. این مقدار حرارت می تواند یك آجر نسوز را ذوب كند !
البته این رقم همیشه یكسان نیست و با توجه به جنس خاك ، میزان رطوبت آن و سایر عواملی كه مقاومت زمین را در برابر جریان برق ، كم یا زیاد می كند متفاوت است. در نظر داشته باشید كه زمین در برابر جریان عادی برق بسیار مقاوم و كاملا عایق (نارسانا) است و تنها جریانهای فوق العاده زیادی مانند آذرخش (صاعقه) می توانند از زمین عبور كنند. حرارت حاصل از آذرخش (صاعقه) می تواند انسانی را در یك لحظه به ذغال تبدیل كند یا مشتی از خاك را با ذوب كردن به سنگ تبدیل كند و یا درخت تنومندی را به آتش بكشد.

◄   آذرخش (صاعقه) چگونه و چه مقدار نور تولید می كند؟
همانطور كه گفته شد صاعقه یك قوس الكتریكی یا به عبارت دیگر یك جرقه بسیار بزرگ است و با شكافتن ملكولهای هوا نور تولید می كند. نوری كه صاعقه تولید می كند از فاصله 100 كیلومتری قابل رؤیت است. این نور می تواند تا شعاع چند كیلومتری اطراف خود را روشن كرده و كسانی را كه از نزدیك آن را ببینند به طور موقت یا دائم كور كند.

 


◄   صدای آذرخش (صاعقه)
صدا از پیامدهای همیشگی آذرخش (صاعقه) است. این صدا بر اثر شكافته شدن هوا ایجاد می شود و در حقیقت صدای انفجار ناشی از برخورد صاعقه است. صدای آذرخش (صاعقه) همیشه چند ثانیه پس از دیده شدن برق آن به گوش می رسد ؛ علت این مساله بیشر بودن سرعت نور به نسبت سرعت صوت است. یعنی هر چند صدا و نور صاعقه همزمان تولید می شوند اما ما اول نور صاعقه ( برق ) را می بینیم ، بعد صدای آن ( رعد ) را می شنویم. سرعت نور: 360 هزار كیلومتر در ثانیه و سرعت صوت ۳۳۰ هزار کیلومتر در ثانیه است.

◄   موج ناشی از صدای آذرخش (صاعقه)
همانطور كه گفته شد آذرخش (صاعقه) را می توان نوعی انفجار نیز محسوب كرد ، خصوصا وقتی به زمین برخورد می كند. بنابراین آذرخش (صاعقه) هم موج انفجار تولید می كند ، موجی كه گاه می تواند انسانی را به هوا پرتاب كند.

◄   آذرخش (صاعقه) ، گاز تولید می كند
شاید یكی از عجیب ترین پیامدهای آذرخش (صاعقه) ، تولید گاز باشد و بیشتر تعجب می كنید وقتی كه بدانید این گاز " اوزون " است. همان گازی كه با قرار گرفتن در لایه های بالایی جو ، سدی در برابر تشعشعات زیانبار كیهانی ایجاد می كند.
"اوزون" در حقیقت همان اكسیژن است ولی به جای 2 اتم ، دارای 3 اتم اكسیژن است
مولكول اكسیژن به علت مشكلات پیوندی نمی تواند به راحتی به صورت 3 اتمی در اید و به همین دلیل مقدار گاز اوزون در طبیعت بسیار محدود است اما صاعقه این كار را به زور و اجبار انجام می دهد و اتم های اكسیژن را سه به سه به هم پیوند می زند و " اوزون " تولید میكند. اوزون بر خلاف اكسیژن یك گاز سمی است و تنفس آن می تواند خطرناك باشد.

◄   برق زمینی (ولتاژ گام)
برق زمینی یا " ولتاژ گام " یكی دیگر از عواقب خطرناك آذرخش (صاعقه) است ؛ برق زمینی ، جریانی است كه پس از وقوع صاعقه ، برای لحظاتی در زمین باقی می ماند تا جذب زمین شده یا تبدیل به گرما شود. ولتاژ گام در زمین حركت می كند اما مسیر حركت مشخصی ندارد. معمولا قسمت عمده برق زمینی در اعماق فرو می رود اما اگر سطح زمین مرطوب ، دارای بستر سنگی یا پوشید از خاك مناسب یا علفزار باشد ، ترجیح می دهد كه روی سطح زمین و در جهات مختلف ، حركت كند.
این پدیده را ولتاژ گام می نامند زیرا با وارد كردن برق از راه گامهای شخص ( پاهای او ) ، باعث برق گرفتگی او می شود. ولتاژ گام تا شعاع چندین متر در اطراف محل اصابت آذرخش (صاعقه) پراكنده شده و اشخاصی كه در مسیر حركت او قرار گرفته باشند را دچار برق گرفتگی می كند.
اینكه ولتاژ گام دقیقا چقدر برد دارد قابل محاسبه نیست و به میزان رسانایی خاك آن محل ( موارد ذكر شده در بالا) بستگی دارد ولی به ندرت دیده شده برق زمینی بیشتر از 100 متر در سطح زمین پیش برود. ولتاژ گام مختص آذرخش (صاعقه) نیست و در حوادث صنعت برق مانند افتادن كابل های فشار قوی برق بر روی زمین نیز ایجاد می شود. البته به طور حتم ولتاژ گام ناشی از صاعقه بسیار قوی تر است.

◄   آذرخش (صاعقه) چه خطراتی دارد و باعث چه آسیبهایی می شود؟
تا اینجا دانستید كه آذرخش (صاعقه) دارای یك جریان قدرتمند برق است. همچنین آذرخش (صاعقه) ، حرارت ، نور ، صدا ، موج ، گاز و برق زمینی تولی می كند و باید بدانید كه همه این تولیدات آذرخش (صاعقه) می توانند خطرناك و بعضا مرگ آفرین باشند. ابتدا ببینیم این پدیده چه آسیبها و صدماتی را ایجاد می كند ، بعد از آن راههای مقابله با ص آذرخش (صاعقه) را خواهید خواند ، سپس چگونگی كمك رسانی به یك مصدوم صاعقه زده را می آموزید.
عمده صدماتی كه به وسیله صاعقه ایجاد می شود عبارتند از: سوختگی ، مشكلات تنفسی ، ایست قلبی ، ضایعات چشمی ، نا شنوایی ، مشكلات مغزی ، شوك ، خونریزی داخلی ، آسیب به دستگاه عصبی ، شكستگی و ضایعات استخوانی
صدمات ناشی از صاعقه را می توان به 3 دسته كلی تقسیم كرد ؛
گروه اول ، صدمات ناشی از برخورد مستقیم آذرخش (صاعقه) با شخص
گروه دوم ، صدمات ناشی از ولتاژ گام
گروه سوم ، صدمات ناشی از عوارض جانبی آذرخش (صاعقه) ( مانند حرارت جانبی ، نور ، صدا ، موج و گاز )صدمات ناشی از برخورد مستقیم آذرخش (صاعقه) با شخص
برخورد مستقیم آذرخش (صاعقه) با شخص ، خطرناك ترین حالت ممكن است. خطر وقتی بیشتر می شود كه آذرخش (صاعقه) از نزدیكی "قلب" یا از "سر" وارد بدن شود. با اصابت آذرخش (صاعقه) به شخص ، ممكن است صدمات زیر در بدن وی ایجاد شود:

1. ضربه مغزی:
كمتر پیش می اید كه آذرخش (صاعقه) باعث ضربه مغزی شود. معمولا این اتفاق زمانی می افتد كه آذرخش (صاعقه) به "سر" مصدوم برخورد كند و این نوع برخورد ، به ندرت روی می دهد اما در چنین حالتی احتمال مرگ بسیار زیاد است و احتمالا مصدوم در همان ساعات اولیه خواهد مرد. البته در مواردی هم شدت عارضه كمتر بوده و به صدمات مغزی خفیف تری میانجامد ، هرچند این صدمات نیز می توانند بسیار جدی باشند و منجر به عواقبی چون فلج دائم و... شوند.

2. ایست قلبی:
این اتفاقی است كه برای بیشتر صاعقه زده ها رخ می دهد. آذرخش (صاعقه) می تواند با عبور دادن جریان برق از قلب یا با وارد كردن ضربه و شوك قوی به آن ، باعث توقف تپش قلب شود.

3. سوختگی:
تقریبا در تمام برخورد های مستقیم ، درصدی از سوختگی دیده می شود. سوختگی ناشی از برخورد مستقیم صاعقه می تواند بسیار شدید و عمیق باشد یا بسیار خفیف و سطحی ؛ و این از عجایب آذرخش (صاعقه) است ؛
گاه پیش می اید كه برخورد آذرخش (صاعقه) ، شخص را به تكه ای گوشت سوخته و سیاه رنگ تبدیل می كند و او را در دم می كشد اما درصد كمی از آذرخش (صاعقه) زده ها دچار چنین سرنوشتی می شوند. در بیشتر موارد آذرخش (صاعقه) از قسمتی از بدن وارد و از قسمتی دیگر خارج می شود و در طول مسیر عبور خود تمام بافتها را از درون می سوزاند ، در این میان هرچه اعضای سوخته شده مهمتر باشند خطر بیشتر است. اما مواردی هم پیش می اید كه آذرخش (صاعقه) به دلیل سرعت زیادش تنها از سطح بدن عبور می كند و جز یك سوختگی سطحی ، اثر دیگری از خود بر جای نمی گذارد !

4. خونریزی داخلی:
عبور جریان قوی برق از بافتهای درونی بدن ، علت اصلی خونریزی داخلی ناشی از آذرخش (صاعقه) است و می توان گفت شمار زیادی از آذرخش (صاعقه) زده ها دچار این جراحت می شوند.

5. شوك:
تمامی كسانی كه صاعقه با آنها برخورد كرده دچار برق گرفتگی می شوند. كمترین اثر برق گرفتگی با چنین ولتاژی یك شوك شدید است كه در صورت معالجه نشدن منجر به بی هوشی ، كما و حتی مرگ می شود.

6. آسیب به دستگاه عصبی:
از دیگر عوارض برق گرفتگی با ولتاژ بالا ، صدمه دیدن دستگاه عصبی است.
اگر این آسیب در نخاع باشد می تواند منجر به فلج كامل یا فلج اندام تحتانی شود و اگر اعصاب سایر نقاط بدن لطمه ببیند عوارض مختلفی منجمله بی حسی در اندامها را به دنبال خواهد داشت.

7. مشكلات تنفسی:
آسیب دیدن بصل النخاع كه كنترل دستگاه تنفسی را بر عهده دارد ، ضایعه ای است كه باعث برهم خوردن نظم تنفس و حتی خفگی می شود. همچنین صدمه دیدن "ریه" می تواند باعث عفونت یا سایر مشكلات ریوی در اینده شود.

8. ضایعات در چشم و گوش:
حرارت و ضربه ناشی از آذرخش (صاعقه) می تواند باعث پاره شدن پرده صماخ گوش و لطمه خوردن مویرگها و مردمك چشم شود كه اثر آن كری و كوری موقت یا دائم خواهد بود.

◄   صدمات ناشی از ولتاژ گام:
صدمات ولتاژ گام به صدمات ناشی از برق گرفتگی شدید محدود می شود. بیشتر عوارض فوق را می توان در لیست صدمات ولتاژ گام قرار داد اما ولتاژ گام قدرت كمتری دارد و دارای عوارضی چون نور و موج انفجار هم نیست بنابراین جراحات خفیف تری ایجاد می كند؛ مثلا سوختگی های ناشی از ولتاژ گام با وجود عمقی و خطرناك بودن ، به سطح نمی رسد و ضربه مغزی نیز در زمره صدمات ولتاژ گام قرار نمی گیرد. افت فشار و كرختی و بی حسی شدید دست و پا از دیگر عوارض ولتاژ گام است.

ارسال توسط مهدی نوری زاده
مرتبه
تاریخ : یکشنبه نوزدهم آذرماه سال 1391

     باردارکردن به روش تماس وروش القا                                 

رسانا

نارساناارسال توسط مهدی نوری زاده
مرتبه
تاریخ : یکشنبه نوزدهم آذرماه سال 1391

ایجاد بار الكتریكی به روش القا

در درس های گذشته با یكی از روش های باردار كردن اجسام آشنا شدید. در آن روش، دو جسم متفاوت به یكدیگر مالش داده می شدند تا یكی بار مثبت و دیگری بار منفی پیدا ‌كند. در تصویر زیر روش دیگری برای باردار كردن یك گوی رسانا مشاهده می ‌شود.

به شكل توجّه كنید و چگونگی آن را توضیح دهید.

 

ایجاد بار الكتریكی به روش القا

در این روش یك جسم باردار منفی به گوی رسانا نزدیك می ‌شود. این جسم باردار باعث حركت بار منفی گوی به سمت دور از میله می شود، سپس طرف منفی گوی به زمین (یا دست) متصل شده و بار منفی آن تخلیه می شود. در این مرحله گوی دارای بار مثبت است. با دور كردن میله باردار، بار مثبت بطور یكنواخت روی گوی پخش می گردد. با همین روش می توان به گوی بار منفی داد، با این تفاوت كه باید از میله ای با بار مثبت استفاده كرد. بطور كلی بار ایجاد شده با این روش همواره باری مخالف بار میله خواهد بود.

 در تصویر زیر روش دیگری برای باردار كردن دو گوی مشاهده می كنید.

 

ایجاد بار الكتریكی به روش القا

    در این روش هر دو گوی باردار می شوند و بار آن ها همیشه مساوی و مخالف یكدیگر می باشد. روش های جدیدی كه آموختید، همگی مبتنی بر اثر گذاری نیروی الكتریكی از راه دور می باشد، به عبارت دیگر در آن ها نیازی به تماس مستقیم وجود ندارد. به این روشها اصطلاحا " باردار كردن به روش القا" می گویند.ارسال توسط مهدی نوری زاده
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه پانزدهم آذرماه سال 1391
لطفا برای مشاهده جدول تناوبی آنلاین کلیک کنید

ارسال توسط مهدی نوری زاده
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه پانزدهم آذرماه سال 1391


http://uploadkon.ir/uploads/913ae6e1470045086c454b4ee5d795b2.gif

نوع رسانه: پیوند
نشانی: www.mahdiolom.mihanbloh.com
ارتباط با کتاب درسی:
ارسال توسط مهدی نوری زاده
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه پانزدهم آذرماه سال 1391
نوع رسانه: انیمیشن
حجم: 111 کیلو بایت
ارتباط با کتاب درسی: 
 -  - 

نوع رسانه: انیمیشن
حجم: 74 کیلو بایت
ارتباط با کتاب درسی: 
 -  - 

نوع رسانه: انیمیشن
حجم:  148 کیلو بایتارسال توسط مهدی نوری زاده
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نحوه ورود شما به وبلاگ؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic