تبلیغات
بانک مقالات علمی و آموزشی - نظریه تکاملی داروین در مورد پیدایش زندگی
بانک مقالات علمی و آموزشی
::پایه راهنمایی و دبیرستان::

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه بیست و هفتم دیماه سال 1391

در ادامه مطلب      هیچ دانشمندی و عاقلی در دنیا منكر خداوند نیست ، بوجود آمدن این اتفاقات بر اساس نظمی است كه در طبیعت خداوند قرار داده ولی خرافاتی كه به عنوان داستان برای پیدایش طبیعت و آسمانها و زمین می گویند اشكال دارد ودروغ و خرافات است ، و علم می خواهد پرده از دروغ بردارد و انسان خدا را بهتر بشناسد و روز به روز پیشترفت كند واسرار دنیا را آشكار سازد و سفر به كائنات را آغاز كند و شاید موجودات جدیدی از اجدادمان را بیابد و در نتیجه این آگاهی ها ، انسانها بهتر زندگی كنند و یكدیگر را دوست بدارند و مدینه ای فاضله بوجود بیاید كه تا كنون نیز دستاورد علم همین بوده استنمونه هایی از اسكلت های كشف شده توسط باستانشناسان و جانور شناسان كه این نمودار در دانشگاه اكسفورد در بحش موسسه داروین ثبت علمی و جهانی شده است.


زمین چند سال دارد؟

آیا این احتمال وجود دارد که زندگی بر روی کره زمین دچار دگرگونی شود و یا رشد کند؟ متاسفانه تا سال ???? میلادی تنها تعداد انگشت شماری از دانشمندان انگلیسی و فرانسوی به فکر کردن راجع به چنین موضوعی علاقمند بودند? اما هرگز نمی توانستند خود را متقاعد کنند که چه زمانی لازم است تا این تغییرات گسترده در زندگی روی زمین رخ دهد؛ آنها سن هستی روی زمین را تنها حدود ???? سال می دانستند. اما امروزه آزمایشها و اندازه گیری های انجام شده بر روی مواد رادیواکتو و محاسبه نیم عمر آنها، عمر زمین را به چیزی حدود 4.5 بیلون سال تخمین می زند. (در واقع اندازگیری میزان فساد موجود روی فسیل ها و سنگهای سخره های کهنسال که از ایزوتوپ های رادیواکتیوی با نیم عمری معادل 100 بیلیون سال هستند، این رقم را محاسبه نشان می دهد!) اگر این موضوع را دانشمندان در سالهای ???? تا ???? می دانستند شاید خیلی زود نظریه تکامل را می پذیرفتند .
پیش از آنکه بشر از موضوع تکامل در جانداران آگاه شود با تکامل تدریجی زمین آشنا بود . امروزه دانشمندان معتقد هستند که شناخت بیشتر این نظریه می تواند به آنها برای پیش بینی وضعیت آینده زمین کمک کند. دانشمندان جهان از 19 نوامبر تا 29 می سال آینده در آمریکا گرد هم می آیند تا در اینباره به بحث و تبادل نظر بپردازند.
پروفسور گرنت كه یكی از استادان دانشكاه سلطنتی انگلستان بود قبل از داروین به تحقیق در مورد نظریه تكامل پرداخته بود، وی یكی از مشوقان داروین به حساب می اید. بیش از همه روی حیوانات دریایی؛ بخصوص خزه ها و اسفنجها ، او معتقد بود تمامی گونه های جانداران هستی ریشه و جد مشترکی دارند که یقیآ از دریا آمده است !!!!
آیا شده است كه به نزدیكی كوهها سفر كنید ؟؟ آیا كوههای دیده اید ، آیا كوهای بریده بریده را دیده اید ؟؟
لایه لایه شدن صخره های در كنار دریا ها بخوبی نشان می دهد که حرکت صخره ها و لغزش آنها روی هم از دیر باز وجود داشته و تا ابد ادامه خواهد داشت.

وجود لایه های عمودی خاکستری زیر لایه های افقی قرمز رنگ همواره برای زمین شناسان موضوع جالبی برای تحقیق بود. دانشمند اسکاتلندی جیمز هاتون (James Hutton) در اواخر قرن ?? طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده بود که چنین تغییراتی تنها می توان در طول میلیونها سال بوجود آمده باشد. او معتقد بود که این لایه های عمودی از قبل در زیر لایه های افقی - همانند آنها - قرار داشته اند و بتدریج با نیرویی که از طرف زمین به آنها وارد شده است کج شده، به زیر آب رفته اند. بروز رسوبات مختلف روی سطح آنها کم کم صخره های قرمز رنگ را بوجود آورده است و پس از مدتی سطح آب پایین آمده و همه آنها به روی آب آمده و چنین پدیده ای را موجب شده اند. یک چنین تغییراتی بخوبی نشان می دهد که نه تنها زمین همواره در حال تغییر است بلکه عمر آن به میلیونها سال قبل باز می گردد و این تصور که زمین و گونه های بشری حدود ???? سال بیشتر عمر ندارند را زیر سئوال می برد.


:نظریه اول داروین :
داروین پس از پنج سال سفر با كشتی سلطنتی انگلستان در دور دنیا و جمع آوری صدها گونه سوسك حشره و پرندگان مختلف و اسكلت جانوران نظریه اول خود را در سن
سی و پنج سالگی اعلام میكند : گونه های گیاهان و جانوران ثابت نیستند، آنها در طول زمان دچار تغییر و تحول می شوند اما در عوض تمام آنها به یک جد مشترک باز می گردند."
چند سال بعد داروین به نظریه تك سلول بودن ابتدای موجودات زنده در میلیونها سال پیش نزدیك می شد :
داروین متوجه شده بود با وجود آنکه برخی از حیوانات در دریا شنا می کنند یا مانند خفاش پرواز می کنند و یا در خشکی راه می روند، اما در تمام موارد شباهت های بسیار زیادی میان دست و پای آنها وجود دارد او بر این عقیده بود که گروه بزرگی از حیوانات مانند پستانداران یقینآ به یک جد مشترک باز می گردند. جسارت او به حدی رسیده بود که می گفت : "نگاه کنید؛ بال یک خفاش دقیقآ مشابه دست های یک انسان است!"نظریه و اثبات دوم داروین :
گونه قوی تر در طبیعت زنده می ماند "
در این زمان داروین ازدواج كرده بود و مردی چهل ساله و معاون كالج سلطنتی انگلستان در امور زیست شناسی به شمار می رفت .او معتقد بود که تعداد جاندارانی که بدنیا می آیند بیشتر از آنهایی هستند که می توانند زنده بمانند?(البته این نظریه اكنون اثبات شده است )آنها بطور دائمی برای دستیابی به غذا و پناهگاه با یک دیگر به رقابت می پردازند و به این ترتیب رشد جمیعتی و گونه ای آنها کنترل می شود، این نظریه در ذهن او این معنا را تداعی کرد که در یک گونه خاص از جانداران (گیاه یا حیوان)، آنهایی که توانایی مقاومت بیشتر در قبال نا ملایمات محیط را دارند، امکان زنده ماندن و ادامه زندگی بیشتری دارند. او همچنین به این نظریه فکر کرد که به احتمال زیاد نسل های بعدی این جانداران از ویژگی های مقاوم والدین خود بهره خواهند برد.داروین متوجه شد که چگونه ممکن است نمونه های موجود در یک گونه از جانداران تفاوت های فاحش دیده شود، او معتقد بود که هر چقدر صفات مفید برای زنده ماند در نمونه ها بیشتر باشد آن نمونه رشد جمعیتی بیشتری پیدا خواهد کرد و در مقابل سختی های زندگی مقاومتر خواهند بود.او معتقد بود که برخی شرط های اساسی برای ادامه زندگی همه جانداران صادق است؛ بعنوان مثال اینکه نوه ها به پدر بزرگ ها شباهت دارند، یا تمایل گونه ها بیشتر به بروز تغییرات کوچک در طول زمان است، بخصوص اگر این تغییرات فیزیکی باشند. او همچنین معتقد بود که در تمام گونه های جانداری باروری و تولید مثل بگونه ای صورت می گیرد که نوزادان متولد شده - یا گیاهان بوجود آمده - شبیه به والدین می شوند . نظریه سوم داروین ( اصل سه )
... تفاوت گونه های جانداران بیشتر از آنکه به نوع آب و هوا و شرایط محیطی قسمت های مختلف جغرافیایی باشد، به موانعی مانند دریا، صحرا، سلسله کوه های بلند و ... مربوط می شود که مانع از عبور جانداران از آنها می شود ..

اصل انواع‌" : طبق گفته داروین میگوید : موجودات زنده از اَشکال ساده نظیر باکتری‌، به اَشکال پیچیده‌تر نظیر انسان تکامل یافته‌اند. این تحول و تکامل زایید? تصادف یا جهش مادی و ژنی بوده است‌؛ نخستین مولکول نیز در اثر تصادم اتم‌ها در یک ملغم? ابتدایی به‌وجود آمده است‌. نتیج? این امر پیدایی موجودات زنده بوده است‌.در ادامه داروین به دلایل علمی زیراعلام كرد كه تكامل وجود دارد :


1- فسیل ها تكامل را اثبات می كنند ( كه امروز از نظر زیست شناسی اثبات شده)2- هومولوژی نیز تكامل موجودات زنده را اثبات می كند (هومولوژی شا خه ای از زیست شناسی است که معتقد است‌ ارگانیزم‌های زنده‌ای که از ساختاری همسان برخوردارند، از یک اصل واحد ناشی شده‌اند و به این ترتیب این نظریه‌، تکامل را اثبات می‌کند3- زائده ها تكامل را اثبات می كنند،زائده ها قسمتهایی است در بدن موجودات و اندام آنها كه امروز به دردشان نمی خورد و صرفا"جز دردسر در بعضی اوقات مانند اپاندیسیت هیچ فایده ای برای انسان ندارند .تکامل‌گرایان بر این نظر پا می‌فشردند که بدن جانداران دارای اندام‌هایی است که امروز دیگر کاربردی ندارند. اندام‌هایی مثل آپاندیس و لایه‌های نیمه‌کروی در چشم زائده نامید شده‌اند ? طبق این نظریه‌، این اندام‌ها در دوره‌های اولی? هستی کاربردی داشته‌اند، اما به‌تدریج که انسان خود را با محیط سازگار ساخت‌، کاربرد خود را از دست دادند . به‌عقید? این دسته از دانشمندان‌، آنها اکنون شاهدی هستند بر آنچه قبلاً بودیم‌.

4- حیات از شكل ساده به اشكال پیچیده حركت میكند ، مانند انفجار یك ستاره كه از پراكندگی آن ستارگان دیگر تشكیل می شدند كره زمین نیز از یك انفجار الكترونی تشكیل شده و به این می گویند : شكل ساده حیات!

بیست زائده غیر نیاز در انسان كه در حیوانات وجود دارد و به درد انسان نمی خورد و از گذشته به ارث برده است :

موارد زیر توسط انجمن پزشكان اروپا ، انجمن پزشكی سلطنتی انگستان ، دانشگاه هاروارد ، دانشكده ملی پزشكان آمریكا تائید شده است :بر اساس نظریه تکاملی داروین، باقی مانده از اعضا اجداد انسانهاست که در بدن انسان به صورت کوچک و بدون عملکرد باقی مانده است:
1. ارگان ومرونازال VOMERONASAL ORGAN:
یا ارگان جاکوبسون که حفره ای است در پل های بینی دو سمت با گیرنده های شیمیایی که در انسان عملکردی ندارند. در جانوران پست تر وظیفه درک ماده شیمیایی فرومون را بر عهده دارند .
2.عضلات خارجی گوش
عضله هایی هستند که در بخش خارجی گوش واقع شده اند و در سایر حیوانات نظیر خرگوشها و سگها، وظیفه.

حرکت مستقلانه گوش از سر را بر عهده دارند. اما انسانها هنوز دارای آن هستند و توسط این عضلات است که بعضی از افراد می‌توانند گوششان را تکان دهند .


3.دندان عقل:

در انسانهای اولیه که مقادیر زیادی از گیاهان رو جهت به دست آوردن انرژی مصرف


می‌کردند داشتن یک جفت اضافه دندان آسیا در هر فک مفید به نظر می‌رسید اما در


انسانهای امروزی که انواعی از غذاها را مصرف می‌کند، زیاد ضروری به نظر نمی‌آید
4.دنده گردنی:
حدود یک درصد از مردم یک جفت دنده اضافی در بالای دندهای خود (در بخش گردن) دارند که به نظر می‌رسد باقی‌مانده از اجداد خزنده ما باشد. این دنده می‌تواند در این افراد مشکلات عروقی یا عصبی ایجاد کند
?. پلک سوم:
در اکثر پرندگان و پستانداران یک لایه محافظ به عنوان پلک سوم بر روی چشمشان وجود دارد که وظیفه حفاظت از چشم و خروج شن ریزه و گرد و غبار را از چشم بر عهده دارد. باقی مانده این پلک در انسان به صورت یک چین نازک در گوشه داخلی چشم وجود دارد.
?. تکمه یا نقطه داروین:

اگر لبه خارجی لاله گوش خود رو لمس کنید به یک برجستگی بر‌می‌خورید که به نام دکمه


داروین مشهور است. در حیواناتی نظیر خرگوش این تکمه در انتهای گوشها قرار دارد و


وظیفه فوکوس صداهای دور را روی گوش بر عهده دارد.?. عضله زیر ترقوه:
عضله کوچکی که در زیر شانه قرار دارد و از دنده اول به ترقوه کشیده شده است و در صورتی برای انسان مفید بود که هنوز بر روی ? پا راه می‌رفت. البته بعضی از مردم این عضله را ندارند و بعضی نیز یک جفت از آن را دارند.?.عضلات صاف کننده مو:
در بسیاری از جانوران این عضلات که در قاعده موهای بدن واقع شده اند وظیفه سیخ کردن موهای جانور را در هنگام بروز خطر دارند تا جانور بتواند از آن به عنوان ترساندن مهاجم استفاده کند.??. زائده آپاندیس: یک لوله عضلانی باریک در روده بزرگ که به نظر می‌رسد باقی مانده بخشی از روده جانوران باشد که وظیفه هضم سلولز غذا (گیاهان) را بر عهده داشته باشد. اما در انسان بیشتر حاوی گلبول های سفید و غدد لنفاوی است.??. موهای بدن: ابروها در جلوگیری از ورود عرق به چشم ها و موها در آقایان در انتخاب جنس‌ی نقش دارند. اما به نظر می‌رسد اکثر موها در بدن نقش موثری را ایفا نمی‌کنند??. دنده سیزدهم: در شامپانزه ها و گوریل ها ?? جفت دنده وجود دارد در حالی که در انسانها ?? جفت. اما ? درصد از مردم دارای جفت دنده سیزدهم هستند که به نظر نمی‌رسد عملکردی را در آنها ایفا کند
?? ? عضله کف پایی: به نظر می‌رسد در جانوران پست تر وظیفه چنگ شدن و قلاب شدن پاها به شاخه ها را بر عهده داشته است . اما در انسان به نظر می‌رسد فقط کمی کف پا را به پایین خم می‌کند. در ? درصد مردم این عضله وجود ندارد??. سینوسهای اطراف بینی: به نظر می‌رسد در انسانها نخستین این سینوسها سرشار از مخاط بویایی بوده تا به این ترتیب حس بویایی آنها را تقویت کرده و آنها را از خطرات حفظ کند. اما نقش انها در انسان امروزی به شکل دهی به صورت، گرم کردن هوای ورودی به ریه ها و سبکتر شدن سر کمک می‌کند. التهاب این سینوسها باعث سینوزیت می‌شود
این چند اصل امروز در زیست شناسی به اثبات رسیده كه به آن جهش فیزیكی و جهش مادی می گویند .


برچسب ها: پیدایش جانداران، فضا، زیست شناسی، نظریه داروین،
دنبالک ها: آموزش علوم سوم راهنمایی،
ارسال توسط مهدی نوری زاده
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نحوه ورود شما به وبلاگ؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ