تبلیغات
بانک مقالات علمی و آموزشی - چگونه می توان الکتروسکوپ را باردار کرد؟
بانک مقالات علمی و آموزشی
::پایه راهنمایی و دبیرستان::

مرتبه
تاریخ : دوشنبه بیستم آذرماه سال 1391


1- روش تماس :

در این روش کافیست شانه پلاستیکی بار دار منفی  را به کلاهک الکتروسکوپ تماس داد .

2- روش القاء:

میله بار بار منفی را به کلاهک الکتروسکوپ نزدیک میکنیم.در اینصورت بارهای مثبت ورقه ها به سمت بالا جذب میشوند ومیله ها از همبه علت وجود بارهای منفی دور میشوند .
در این هنگام در همان حالی که میله را نزدیک کلاهک نگه داشتیم کلاهک الکتروسکوپ را لمس میکنیم .در این لحظه بارهای مثبت به سمت زمین روانه میشوند .
و تنها باری که در الکتروسکوپ میمتند بار منفی می باشد.


این مطلبم خوب و مفیده حیف بود نزارم


الكتروسكوپ

 

در بسیاری از آزمایش ‌‌ها، بار انتقال یافته آنقدر كم است كه نیروی جاذبه یا دافعه ایجاد شده توسط آن بسیار كوچكتر از نیروی جاذبه زمین می ‌باشد، این امر باعث می ‌شود باردار شدن اجسام به سختی تشخیص داده شود.

برای حل این مشكل وسیله ‌ای به نام الكتروسكوپ ساخته شده است كه وجود بار را به خوبی نشان می ‌دهد. با نزدیك كردن اجسام به الكتروسكوپ، به راحتی می ‌توان مشخص نمود كه آیا جسم باردار است یا خیر. به فیلم زیر توجّه كنید.

 

برای مشاهده فیلم بر روی شكل زیر کلیک کنید.

 

الكتروسكوپ  

 

الكتروسكوپ از یك میله فلزی كه از یك طرف به یك صفحه دایره ای شكل و از طرف دیگر به دو ورق بسیار نازك و سبك فلزی متصل می باشد، تشكیل شده است. شكل زیر یك الكتروسكوپ را كه در داخل ظرف شیشه ‌ای قرار دارد، نشان می دهد.

الكتروسكوپ

ظرف شیشه ‌ای باعث حفاظت ورقه ‌های نازك در مقابل جریان هوا و همچنین مانع خارج شدن بار از ورقه ‌ها می ‌گردد. اگر الكتروسكوپ بدون بار باشد، ورقه ‌های سبك فلزی بر اثر نیروی جاذبه زمین به سمت پایین جمع می ‌شوند.

 با توجّه به دو شكل زیر روش كار الكتروسكوپ را بیان كنید.

الكتروسكوپ الكتروسكوپ

با نزدیك كردن یك میله باردار به الكتروسكوپ بدون ‌بار، ورقه‌ های الكتروسكوپ از یكدیگر فاصله می ‌گیرند. اگر میله ‌ای با بار مثبت را به الكتروسكوپ نزدیك كنیم، بارهای منفی الكتروسكوپ به سمت گوی (در بالا) كشیده می‌شوند، بنابراین گوی دارای بار منفی شده و ورقه ‌ها بار مثبت پیدا می ‌كند. نیروی دافعه بین بارهای هم نام نیز باعث دور شدن ورقه ها از یكدیگر می شود.

توجّه كنید كه بار خالص الكتروسكوپ صفر می باشد، زیرا میله با آن تماس نداشته است. در این حالت فقط بارها را در الكتروسكوپ به حركت در آورده‌ایم، طوری كه بار منفی در بالا و بار مثبت در پایین قرار گرفته است. وقتی میله باردار دور شود، بارهای الكتروسكوپ با هم مخلوط شده و ورقه‌ها به حالت عادی باز می ‌گردند. ارسال توسط مهدی نوری زاده
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نحوه ورود شما به وبلاگ؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ