تبلیغات
بانک مقالات علمی و آموزشی - نظریه اتمی نیلز بور
بانک مقالات علمی و آموزشی
::پایه راهنمایی و دبیرستان::

مرتبه
تاریخ : یکشنبه یازدهم فروردینماه سال 1392
در ادامه مطلب  
نظریه اتمی نیلز بوردر این هنگام نیلز بور با پذیرفتن مدل اتمی رادرفورد چنین پیشنهاد داد كه الكترون ها در اطراف هسته اتم در سطوح انرژی مشخصی قرار دارند و در این سطوح به دور هسته اتم در حال چرخیدن هستند . انرژی الكترون هایی كه در سطوح انرژی پایین تر به هسته نزدیك تر هستند ، نسبت به الكترون هایی كه از هسته دورند ، انرژی كمتری دارند . پس برای انتقال الكترون از سطح انرژی پایین به سطح انرژی بالا ، باید انرژی معادل اختلاف انرژی بین آن دو سطح ، را به آن الكترون بدهیم. پس انرژی الكترون ها در یك اتم كوانتیده است .
مدل اتمی بور توانست به ما نشان دهد كه طیف نشر خطی كه از اتم عناصر گسیل می شود، بر اثر انتقال الكترون ها از سطوح انرژی بالا به سطوح انرژی پایین است، كه در این انتقال انرژی الكترون كاهش و به صورت نور و گرما آزاد می شود . كه اگر این نور آزاد شده را از منشور عبور دهیم طیف نشری آن مشخص می شود . بور ، بیشتر مدل اتمی خود را بر اساس آزمایش هایی كه با اتم های هیدروژن و هیلیم انجام داده بود مطرح می ساخت به همین دلیل مدل اتمی او ( كه به مدل منظومه شمسی معروف است ) برای اتم های سنگینی مانند اورانیم ، آهن و ... صدق نمی كرد .نتایج و مختصر تئوری اتمی نیلز بور:– الکترون ها در اتم هیدروژن در مسیری دایره ای شکل به دور هسته گردش می کند.

2– انرژی الکترون با فاصله ی آن از هسته رابطه مستقیم دارد.

3– این الکترون فقط می تواند در فاصله های معین و ثابتی پیرامون هسته گردش کند. در واقع الکترون تنها مجاز است که مقادیر معینی انرژی را بپذیرد. به هریک از این مسیرهای دایره ای، تراز انرژی می گویند.

4– این الکترون معمولاً در پائین ترین تراز انرژی ممکن قرار دارد. به این تراز انرژی حالت پایه می گویند.

5– با دادن مقدار معینی انرژی به این الکترون می توان آن را از حالت پایه (ترازی با انرژی کمتر) به حالت برانگیخته (ترازی با انرژی بالاتر) انتقال داد

6– الکترون در حالت برانگیخته ناپایدار است ، از این رو همان مقدار انرژی را که پیش از این گرفته بود از دست می دهد و به حالت پایه برمی گردد.

به این گونه انرژی که بصورت یک بسته ی انرژی مبادله می شود، انرژی کوانتومی یا پیمانه ای می گویند. بور با کوانتیده در نظر گرفتن ترازهای انرژی توانست طیف نشری خطی هیدروژن را توجیه کند.
طبقه بندی: آموزش علوم تجربی سوم راهنمایی، 
ارسال توسط مهدی نوری زاده
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نحوه ورود شما به وبلاگ؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ